• Sylwia Wanowicz

Naucz się po swojemu. Czyli jaki jest twój styl uczenia się?

Aktualizacja: 16 lis 2018


VARK to wyjątkowo przydatne "narzędzie", które pomoże ci odkryć swój styl uczenia się, a być może także dowiedzieć się o sobie czegoś więcej.


VARK to skrót za którym stoją: Visual (wizualne), Auditory (słuchowe), Read/Write (czytane/pisane), Kinesthetic (kinestetyczne) preferencje dotyczące uczenia się. Rozwiązując kwestionariusz, który dostępny jest na stronie jego autorów, możemy poznać metody nauki, które najlepiej odpowiadałyby naszemu stylowi. Pozwala nam lepiej zrozumieć nas samych, a co więcej pomaga pozbyć się jakiejkolwiek, negatywnej etykiety związanej z naszymi predyspozycjami ("Nie mam talentu do języków"). Do mówienia nie trzeba mieć talentu - mówimy przecież po polsku. Czemu by nie zacząć mówić też po angielsku?


Jeżeli Twój angielski jest na poziomie conajmniej B1, nie powinieneś mieć problemów ze zrozumieniem pytań w kwestionariuszu. Oficjalna strona niestety nie umożliwia wyboru języka polskiego. Poniżej podaję link:


http://vark-learn.com/the-vark-questionnaire/Jaki jest Twój styl uczenia się i co z tego wynika?


Poniżej postaram się krótko omówić, jakie style uczenia się wyróżnia VARK i jakie metody warto stosować, żeby zmaksymalizować efekty swojej nauki.


V - Visual: Styl wizualny


Ten styl, wbrew pozorom, nie tylko odnosi się do preferencji związanych z patrzeniem na obrazy, czy fotografie, albo śledzeniem filmów czy prezentacji PowerPoint. Obejmuje on objaśnienie informacji w sposób wizualny, czyli na przykład na mapach, wykresach, diagramach, lub grafikach przedstawiających symbole, strzałki, czy odpowiednio podkreślone słowa. Stąd też, autorzy proponują alternatywną nazwę dla tego stylu - graficzny.


Dla stylu wizualnego zaprezentowanie informacji w polach nie jest wystarczające. Odpowiednio zaprojektowana przez nauczyciela notatka na białej tablicy powinna uwzględniać użycie wzorów, wykresów, lub kształtów bezpośrednio związanych ze znaczeniem przekazu.Jeśli jesteś typem wizualnym • Lepiej zrozumiesz i zapamiętasz wykład, podczas którego nauczyciel używa barwnego języka oraz gestykulacji.

 • Gdy zapisujesz informacje staraj się robić większe spacje lub nawet większe odstępy pomiędzy akapitami, tak by były one przejrzyste i czytelne.


 • Używaj kolorowych zakreślaczy, podkreślaj pojedyncze słowa, dodawaj obrazki

 • Ucz się z podręczników bogatych w kolorowe wykresy, obrazki, diagramy

 • Wzbogacaj informacje na dany temat oglądając film, tworząc prezentację lub mapę myśli.

 • Jeśli podczas lekcji dużo notujesz, przepisuj notatki w sposób 3:1 - upraszczaj je, zmieniając rozkład akapitów, lub w ogóle miejsce zapisu na stronie.

 • Zastępuj słowa symbolami, skrótami

 • Patrz na swoje notatki i ich szczególny rozkład.


A - Aural/Auditory: Styl słuchowy


Preferencje słuchowe dotyczą informacji wypowiedzianych lub usłyszanych. Uczenie się w kontekście, samodzielne wypowiadanie, zadawanie pytań jest bardzo ważne dla osób z tym stylem uczenia się.


Jeśli jesteś typem słuchacza
 • Uczęszczasz na zajęcia, bo dają ci więcej niż nauka w samotności. Chętnie bierzesz udział w dyskusjach, tutorialach, lubisz omawiać różne tematy z innymi i dzielić się swoimi pomysłami.

 • Ucząc się nowych rzeczy, np. nowych słów po angielsku, przywołuj przykłady z własnego doświadczenia, dowcipy, zabawne historie

 • Mów na głos i nagrywaj się, a następnie odsłuchuj nagrania


 • Streszczaj i opisuj to, czego się nauczyłeś. Jeśli masz okazję, streść temat zajęć osobie, której na nich nie było.

 • Jeśli wolisz słuchać, twoje notatki pewnie nie zapełniają wiele miejsca. Możesz je uzupełniać rozmawiając z innymi i dzieląc się własnymi spostrzeżeniami dotyczącymi danego tematu.

 • Czytaj na głos, a podczas słuchania powtarzaj.


R - Read/Write: Czytanie/Zapisywanie


Te preferencje dotyczą informacji wyświetlanych jako słowa. Ten styl to oczywiście czytanie i pisanie w wielu różnorakich formach. W szczególności esejów, podręczników, raportów, listów. Twórcy VARK zauważają ciekawą zależność pomiędzy tą preferencją, a korzystaniem z internetu, gdyż osoby ją posiadające znacznie częściej tak wykorzystują swój czas - czytając informacje pojawiające się w internecie, gdzie rzadziej występuje kanał słuchowy lub pomoc wyświetlana za pomocą obrazów.


Jeśli preferujesz czytać i zapisywać informacje • Aby pozyskać informacje czytaj wszelkiego rodzaju źródła pisane: słowniki, podręczniki, książki, magazyny, materiały informacyjne, eseje,

 • Twórz notatki, a potem streszczaj je w formie pisemnej


 • Parafrazuj informacje, szukaj synonimów, lub słów dzięki którym łatwiej będzie ci zrozumieć przekaz

 • Zapisuj i czytaj (po cichu)

 • Porządkuj informacje zawarte w diagramach, lub wykresach w formie notatek

 • Staraj się by tekst, który zapisujesz był czytelny, a styl dbały


K - Kinesthetic: Styl kinestetyczny (percepcyjny)


Osoby preferujące ten styl uczą się dzięki doświadczaniu robienia czegoś, a przy tym bardziej od innych, cenią sobie swoje osobiste doświadczenia. Możliwe jest pisanie lub mówienie w formie kinestetycznej pod warunkiem, że temat jest głęboko osadzony w rzeczywistości. Dla "kinestetyków" ważne jest "kto, co, z kim i kiedy" podobnie jest przedstawienie studium przypadków, czy też praktyczne zastosowanie tego, co jest proponowane. Są oni często "połączeni" z rzeczywistością poprzez swoje własne doświadczenia, albo poprzez praktykę symulacji.


Jeśli jesteś typem kinestetycznym


 • Używaj wszystkich zmysłów (lub tylu, na ile pozwala ci dana sytuacja) - wzroku, słuchu, smaku, węchu

 • Prawdopodobnie z wykładów zapamiętasz konkretne rzeczy, które miały miejsce, aniżeli sam temat, jeśli nie był on przedstawiony w wystarczająco praktyczny sposób

 • Ucz się metodą prób i błędów

 • Sporządzaj notatki dodając wiele przykładów do ich zobrazowania - zwłaszcza takich, które możesz bezpośrednio powiązać ze swoim doświadczeniem

 • Pomagaj sobie zdjęciami, obrazkami, które zilustrują i utrwalą zapisaną informację


 • Wykorzystuj "case studies" do zobrazowaniu abstrakcyjnych ideiPreferencje multimodalne


Oczywiście, w świecie idealnym bylibyśmy w stanie w prosty sposób określić, która z preferencji odpowiada nam w stu procentach. Nasze style uczenia się mogą mieć silny, jak i umiarkowany charakter. Preferencje multimodalne to kombinacje czterech preferencji opisanych powyżej. Twój styl może składać się z dwóch, albo z trzech. Załóżmy, że jesteś typem VK (Visual/Kinesthetic). Będziesz musiał odwołać się do dwóch opisów opisujących właśnie te preferencje i wychwycić wszelkie słowa kluczowe, które uznasz za odzwierciedlające twoje podejście.

źródła: http://vark-learn.com/


226 wyświetlenia

©2018 by English o'clock          Regulamin    

 English o'clock Sylwia Płoskonka

32-005 Niepołomice

ul. Pionierów 3a

NIP: 683 196 91 61 

Kontakt

mail: biuro.englishoclock@gmail.com

tel: (+48) 726 227 791