• Sylwia Wanowicz

Mów płynnie po angielsku: Krok 2 - Jak zidentyfikować i osiągnąć swoje cele językowe?

Aktualizacja: 15 lis 2018


Jeśli Twoim celem związanym z nauką angielskiego jest jego poprawienie, tzn. you want to improve your English, czas na to, żeby nieco to postanowienie sprecyzować. Jeśli uczęszczasz na kurs, Twój nauczyciel może Ci w tym pomóc, jeśli nie - poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci samodzielnie sporządzić swój game plan.


Stawianie celów długo i krótkoterminowych sprawdza się w biznesie. W końcu robimy to z myślą o odniesieniu sukcesu. Podobnie jest z nauką angielskiego. Świadomość, że dążymy do realizacji swoich postanowień utrzymuje motywację.


Oto krok po kroku, jak zidentyfikować i osiągnąć swoje cele językowe. Odpowiedz na poniższe pytania:


1. Z jakich powodów uczysz się angielskiego? Czy potrzebujesz go w pracy, czy może przygotowujesz się do egzaminu?


2. Określ, który z aspektów języka stanowi dla Ciebie największy problem (np. mówienie, rozumienie języka mówionego, rozumienie tekstów, pisanie, itd.)


3. Określ, na którym z aspektów najbardziej Ci zależy i któremu chciałbyś poświęcić najwięcej uwagi.


Oto przykład, jak możesz opisać swój cel dotyczący trzech punktów powyżej:


Chcę poprawić swój angielski, by czuć się pewniej w rozmowie ze współpracownikami/ kontrahentami, którzy mówią po angielsku. Zależy mi na tym, by rozumieć co mówią i być w stanie jasno wyrażać swoje myśli podczas kontaktów z nimi.


W kolejnych krokach próbujemy być jeszcze bardziej szczegółowi. Spróbujmy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:


4. W jaki sposób zapisanie się na kurs angielskiego (lub samodzielna nauka), ma Ci pomóc w realizacji swoich celów językowych? Niezależnie, czy uczysz się z lektorem, czy samodzielnie spróbuj opisać jak zamierzasz stać się lepszym rozmówcą, lepiej pisać, lub rozumieć język angielski.


Oto przykład:


Oczekuję od lektora merytorycznego wsparcia w zakresie tworzenia form pisemnych. Chcę pisać poprawnie stylistycznie, używać odpowiednich zwrotów i gramatyki. Na lekcjach będę chciał skupiać się na pisaniu maili, raportów na podstawie prawdopodobnych scenariuszy.


5. Jak opiszesz swoją motywację?


To zadanie nie należy do najłatwiejszych, jednak wpływa niezwykle pozytywnie na własną motywację. By nieco to sobie ułatwić opisz ją tak, jakbyś to "ty w teraźniejszości" mówił bezpośrednio do "siebie w przyszłości".


I wreszcie, przychodzi czas na cele krótkofalowe (bez nich ani rusz). Odpowiedz na pytania:


6. O jakich porach i gdzie zamierzasz wracać do materiału przerabianego na lekcji? - To znaczy konkretnie - gdzie i kiedy? W domu, autobusie, w samochodzie?


7. Jak dużo czasu poświęcisz na naukę poza lekcjami?


Najlepszym podejściem są krótkie, ale częste powtórki, powiedzmy 15 minut dziennie. Tyle czasu zdecydowanie udałoby ci się wygospodarować. Jeśli nie, oceń ile w rzeczywistości możesz poświęcać na angielski. Ważne, żeby cel był realistyczny do osiągnięcia.


8. Co zrobisz, by mieć pewność, że realizujesz plan kursu na bieżąco?


Monitoruj swoje postępy. Jeśli zakładasz, że nauczysz się na przykład dziesięciu nowych słów w kontekście w ciągu tygodnia, po tygodniu wróć do nich i sprawdź czy wciąż potrafisz je wykorzystać.


9. Jak stawisz czoła przeszkodom na drodze do realizacji swoich celów? To znaczy, co zrobisz jeśli nie uda ci się na przykład przeczytać danego tekstu w dzień, w który planowałeś naukę?


10. Jakie metody nauki najbardziej ci odpowiadają? Być może lubisz słuchać, gdy inni mówią, a następnie za nimi powtarzać, lub najchętniej i najlepiej uczysz się dzięki pomocom wizualnym?


Zanim przejdziemy do sporządzania planu nauczania, zastanówmy się, jak cele, które sobie zakładamy mają się do rzeczywistości. Pamiętajmy, by były realne i osiągalne - te będą nas motywować i dawać miarodajne rezultaty.

149 wyświetlenia

©2018 by English o'clock          Regulamin    

 English o'clock Sylwia Płoskonka

32-005 Niepołomice

ul. Pionierów 3a

NIP: 683 196 91 61 

Kontakt

mail: biuro.englishoclock@gmail.com

tel: (+48) 726 227 791