• Sylwia Wanowicz

Mów płynnie po angielsku: Krok 1

Aktualizacja: 24 lis 2018


Kiedy pierwszy raz wsiadłam na rower (ten dwukołowy), skończyło się to totalną porażką. Pewnie większość z nas ma podobne doświadczenia, jeśli chodzi akurat o tę umiejętność. Uczymy się, wiadomo-popełniając błędy. Nabieramy doświadczeń. Albo, tak z angielska 'a lesson learned'.

Z angielskim jest łatwiej. Nie zrobimy sobie krzywdy popełniając błędy. Ani też nikomu innemu. To jest na szczęście bardzo bezpieczne hobby!

Jednym z pierwszych pytań, które stawiam osobom, które zaczynam uczyć, jest: Dlaczego chcesz uczyć się angielskiego? Odpowiedź jest zaskakująca: 'I want to improve my English'. Czy nie to byśmy właśnie powiedzieli?

Dlatego pytam jeszcze raz, parafrazując: „Po co?"

I oto jest pytanie, które proszę sobie zadać przed rozpoczęciem nauki, czy na kursie, czy też samodzielnie: "Po co? - why?'

Uświadomienie sobie rzeczywistej potrzeby dotyczącej posługiwania się językiem angielskim to kluczowy moment na drodze do jego płynnego opanowania-nie ważne, od jakiego poziomu zaczynamy. Może pracujemy, albo będziemy pracować z obcokrajowcami, lub potrzebujemy dogadać się będąc za granicą, mamy znajomych, którzy nie potrafią mówić po polsku, klientów, którzy nas nie rozumieją. A może chcemy się uczyć dla samej idei, bo 'English is fun'. Powodów może być mnóstwo. Zresztą sami posiadamy swoje.

Jeśli łatwo jest nam zidentyfikować taką potrzebę to dobrze. To znaczy, że jest w nas również determinacja. Jeśli nie, to nie szkodzi. Polecam wówczas ćwiczenie z wizualizacji polegające na próbie wyobrażenie sobie siebie w przyszłości (niedalekiej-'let's hope'), kiedy to jesteśmy w stanie, bez zająknięcia, porozmawiać z kimś po angielsku. I tu proszę, bez wymówek, że nie, nie da się. Jak to mówią - yes, you can!, albo po prostu - 'just do it!'

Kolejnym krokiem na drodze do płynności w mówieniu jest świadomość języka. Poza słownictwem i gramatyką istotnym elementem jest zrozumienie innych, równie ważnych aspektów, jak choćby wymowa, rytm czy intonacja. Z jednej strony nie jest to łatwa strona języka i być może dlatego jest traktowana nieco "po macoszemu", zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy się uczyć (może poza wymową, bo tę akurat się ćwiczy). Z drugiej jednak strony-bardzo ważna-bo dzięki tym właśnie aspektom (jak choćby rytm, czy intonacja), łatwiej jest nam rozumieć język mówiony.


Jeśli już wiemy, jaki jest cel uczenia się angielskiego, niech nie zdziwi nas fakt, że jednym z kolejnych kroków do opanowania języka, będzie nauka słuchania. O tym w kolejnym poście, a tymczasem, skoro mamy już ustanowiony swój cel językowy (albo i cele językowe), strategią, której możemy użyć na tym etapie i która pomoże nam zachować motywację jest określenie w jaki, konkretny sposób możemy je osiągnąć. Jest to dokładnie opisane w poście: "Jak zidentyfikować i osiągnąć swoje cele językowe"


Stay tuned.52 wyświetlenia

©2018 by English o'clock          Regulamin    

 English o'clock Sylwia Płoskonka

32-005 Niepołomice

ul. Pionierów 3a

NIP: 683 196 91 61 

Kontakt

mail: biuro.englishoclock@gmail.com

tel: (+48) 726 227 791