• Sylwia Wanowicz

Jak nauczyć się automatycznie wykorzystywać gramatykę w rozmowie?

Aktualizacja: 18 sty 2019


Być może nie jesteś zwolennikiem gramatyki i preferujesz metody, które akurat nie skupiają się na "klepaniu" umiejętności formowania poprawnych wypowiedzi. Nie ma w tym nic złego. Niektórzy mówią, że lepiej mówić coś, niż nie mówić wcale - i w zupełności się z tym zgadzam. Z drugiej jednak strony gramatyka to wciąż coś, podobnie jak słownictwo, co pozwala nam znacznie precyzyjniej się wyrażać.


A może jesteś perfekcjonistą i patrząc na książkę do gramatyki z satysfakcją możesz stwierdzić, że przestudiowałeś ją całą? W takim więc razie, brawo - znasz gramatykę. A czy potrafisz z niej korzystać? Skoro czytasz ten post, to pewnie znane jest Ci uczucie blokady, kiedy angielski przychodzi w praktyce. Na przykład, wiesz, że masz użyć trzeciego trybu warunkowego, ale zanim coś powiesz zadasz sobie dodatkowe pytania typu: jakiego czasu użyć? Przed czy po "if"?


By mówić płynnie po angielsku musimy używać nie tylko słownictwa, ale też czasów - poprawnie i w sposób automatyczny, tj. bez zbytniego zastanawiania się nad samą ich konstrukcją.


Seonaid, autorka strony Perfect English Grammar w ciekawy i prosty sposób opisuje jak to jest z uczeniem się gramatyki, porównując ją do jazdy samochodem: "Na początku to bardzo trudne. Musisz się koncentrować przez cały czas. Ale po jakimś czasie stajesz się lepszy. Możesz wsiąść do samochodu i jechać. Prowadzenie staje się automatyczne".


Wiadomo - potrzebna jest praktyka. Ale niektóre z metod uczenia się gramatyki, takich które pozwalają wykorzystać ją później w praktyce, sprawdzają się lepiej od innych.


Poniżej podaję sposoby zaproponowane przez autorkę, które sama wykorzystywałam w nauce (stąd ten wpis i mogę za nie ręczyć). Tak swoją drogą, jeszcze raz polecam jej stronę (kliknij) I robię to bardzo często wysyłając ćwiczenia swoim kursantom. Można na niej znaleźć ćwiczenia do wszystkich czasów gramatycznych oraz ich bardzo dobre opisy.


Przetestuj się

Będąc szczerą, nie znam osoby, która wypełniłaby swoją książkę do gramatyki od początku do końca. To nic dziwnego, wpisywanie non stop odpowiedzi w pola bardzo szybko staje się nużące i w rezultacie zamykamy "ten rozdział" raz i na zawsze, szukając bardziej poręcznych metod. Jeśli jednak jesteś przy książce, oto jak możesz z niej korzystać:


1. Możesz czytać wytłumaczenie gramatyki, a następnie starać się to streścić w przystępny dla Ciebie sposób

2. Możesz stworzyć dla siebie fiszki, na których na jednej stronie zapiszesz pytanie, a na drugiej odpowiedź na nie.

3. Możesz poszukać w internecie dodatkowych quizów, które pozwolą Ci sprawdzić swoją wiedzę. Niektóre z książek również zawierają testy pod koniec rozdziałów.


Poza słuchaniem i mówieniem, usystematyzowanie naszej wiedzy dotyczącej tego, jak język jest skonstruowany zdecydowanie pomaga zapamiętać więcej.


Jak szybko zapominamy


Jeśli powtórzysz coś raz, pewnie to zapamiętasz, ale jedynie na krótki okres czasu. Powtórzenie dwa razy pomoże Ci utrwalić tę wiedzę na dłuższy okres, a trzy i więcej razy prawdopodobnie utrwali ją na dobre.


Jeśli powtarzasz teorię, bardzo ważne jest, byś powrócił także do ćwiczeń. W gruncie rzeczy, w komunikacji nie będziesz przecież posługiwał się teorią. Nie czytaj książki od deski do deski po raz setny. Lepiej zrób ćwiczenia. Na internecie dostępnych jest kilka świetnych aplikacji, np. Quizlet, które umożliwiają samodzielne tworzenie testów i powracanie do nich.


Jak szybko stworzyć poprawnie gramatyczną wypowiedź

Wiesz jak stworzyć drugi czy trzeci tryb warunkowy, a nawet wiesz jak możesz te tryby zmiksować, albo o co chodzi z czasem future perfect continuous. Ale czy potrafisz ich użyć, gdy właśnie prowadzisz z kimś rozmowę?


Wielu moich uczniów często ma taki problem. Gdy wypełniają test, czasu na zastanowienie jest wiele, stąd ich poziom języka jest znacznie wyższy, niż można byłoby stwierdzić po rozmowie. Podczas konwersacji pojawiają się problemy. Aby mogli w prosty sposób wyrazić o co im chodzi, używają najczęściej podstawowych czasów. Z jednej strony, mówię, że to ok - gramatyka w kontekście komunikacyjnym wcale nie jest najistotniejsza. Ale z drugiej strony, po to chcą ćwiczyć angielski, by wyrażać się jaśniej i precyzyjniej.


Stąd najlepsze rezultaty przynoszą ćwiczenia przeplatane, np. "Najpierw stwórz zdanie w present simple, potem w present perfect, a następnie w past perfect i future perfect". Ćwiczenie jednego czasu jest znacznie mniej efektywne, dwóch przynosi już lepsze rezultaty. Jeśli pokusisz się o więcej, tym lepiej dla Twojego mózgu - przyzwyczai się do naturalnego sposobu funkcjonowania języka obcego.
Jak mówić poprawnie

Z nauką języków jest taki problem, że oprócz wiedzy na temat teorii musimy też nieco wysilić się fizycznie. Ćwiczenie wymowy podczas lekcji to nic innego jak ćwiczenie mięśni twarzy, po to by łatwiej było formować dźwięki, które w naszym języku nie są stosowane (a co za tym idzie, nasza twarz "pracuje" inaczej podczas mówienia w swoim języku).


Taka dygresja - koleżanka, która uczyła się francuskiego powiedziała mi, że jednym z jej powodów było to, że francuskie kobiety podobno nie mają zmarszczek, bo używają akurat tych mięśni twarzy, które utrzymują skórę jędrną i młodą. Coś w tym musi być, ale nie sądzę, żeby podobne zależności zaobserwowano u osób anglojęzycznych. Musimy znaleźć inną motywację...


Wiadomo, że trzeba mówić. Prowadzenie konwersacji w obcym języku na pewno jest pomocne, ale nie zawsze jest najlepszym sposobem na poprawę swojej płynności. Bywa, że rozmowa prowadzona jest za szybko i nieraz możemy zgubić wątek. To tak, jak z grą w tenisa - niekiedy lepiej jest ćwiczyć pod okiem instruktora, który dostosuje tempo treningów do naszych postępów, niż ambitnie startować do gry z profesjonalistami.


Ćwiczenie gramatyki w swoim własnym tempie pomoże nam w przyszłości łatwiej i szybciej formułować poprawne wypowiedzi, a także wychwytywać jakie konstrukcje są używane w mowie przez native speakerów.


Mówienie po angielsku to nie tylko więc konwersacja, choć swobodne jej prowadzenie to cel naszej nauki. Ale zanim do tego dojdzie, możemy ćwiczyć mówienie na inne sposoby.


1. Jeżeli słuchasz, zatrzymaj audio i powtarzaj. Powtórz jeszcze raz w sposób, który brzmi dla Ciebie naturalnie. Nagraj się i odsłuchuj swoje wypowiedzi.

2. Jeżeli czytasz - czytaj na głos.

3. Jeżeli piszesz - na koniec przeczytaj to, co napisałeś. Popraw błędy. Pomyśl nad tym, jak mógłbyś sparafrazować swoją wypowiedź.Czy powracanie do wypełniania ćwiczeń, mieszanie czasów i skłanianie się do powtarzania na głos to łatwa metoda na zapamiętanie gramatyki?


Nie - to nie jest metoda dla leniwców :) Ale zdecydowanie, jest warta zachodu!


Źródła:


https://www.perfect-english-grammar.com/
110 wyświetlenia

©2018 by English o'clock          Regulamin    

 English o'clock Sylwia Płoskonka

32-005 Niepołomice

ul. Pionierów 3a

NIP: 683 196 91 61 

Kontakt

mail: biuro.englishoclock@gmail.com

tel: (+48) 726 227 791